EDM 2019 – Evropski dnevi mineralov 2019
MINERALI – GONILO LOKALNEGA GOSPODARSKEGA RAZVOJA
Družba Salonit Anhovo se je projektu Evropski dnevi mineralov prvič pridružila v letu 2015, ko smo pričeli z urejanjem učne poti v opuščenem kamnolomu Lastivnica, z naslovom Raziskujmo minerale v cementni industriji. Tega leta smo postavili prvih 6 razlagalnih tabel in gostili preko 300 obiskovalcev. Z urejanjem učne poti smo nadaljevali tudi v naslednjih letih in tako smo ob naslednjih Evropskih dnevih mineralov, leta 2017, predstavili še dve novi razlagalni tabli, litološki stolpec, betonsko klop ter uredili sprehajalno pot ob celotnem zaščitenem flišnem profilu vse do slapa Mednik. Skupaj z Zavodom za varstvo narave Republike Slovenije, območna enota Nova Gorica, smo izdelali tudi posebno pojasnjevalno tablo Anhovo- Lastivnica- flišni profil, s katero smo zaščiten flišni profil obeležili kot naravno vrednoto lokalnega pomena. Pojasnjevalno tablo smo otvorili v okviru Evropskih dnevov mineralov, 23. septembra 2017. Dogodek ob otvoritvi je pospremil tudi kratek koncert mladih godbenikov glasbene šole Deskle in takrat smo skupaj s profesorji glasbene šole Deskle ugotovili, da je akustika na glavnem platoju učne poti dobra in tako primerna tudi za kakšen večji koncert.
Evropski dnevi mineralov 2019
Ker je čar življenja, da si vedno postavljamo nove in nove izzive, smo si tudi mi za letošnje dogajanje zaželeli nekaj novega, nekaj drugačnega. Ob spominu na pozitivne odzive o akustiki pred dvema letoma je bila ideja na dlani: koncert z našim Pihalnim orkestrom v kamnolomu Lastivnica. Kljub velikemu navdušenju nad koncertom pa smo želeli ohraniti ključen namen dogodka Evropskih dnevov mineralov in tako koncert dopolnili s strokovnimi razlagami in ogledi. Najprej smo ponudili ogled učne poti v opuščenem kamnolomu Lastivnici, nato pa, kar je letos novost, tudi ogled aktivnega kamnolom Perunk. Največja zanimivost za obiskovalce je bil ogled delovanja brezpilotnega zrakoplova. Novosti v kamnolomu – pridobljeno je novo okoljevarstveno dovoljenje in načrtovan je večji investicijski ciklus, se nam je zdelo pravilno, smo na zanimiv način predstavili na etaži kamnoloma Perunk, na nadmorski višini 280 m.
Pričetek dogodka na učni poti Lastivnica, dopolnjeni z začetkom »muzeja na prostem«
Dva avtobusa obiskovalcev smo najprej sprejeli na učni poti Raziskujmo minerale v cementni industriji v kamnolomu Lastivnica. Pripravili smo kratke razlage ob pojasnjevalnih tablah in zanimivih eksponatih, novost in morda tudi največja zanimivost, pa je bil razstavljen buldožer, ki predstavlja začetek »muzeja na prostem«.
Buldožer CAT D9E, teža 25 ton, je služil svojemu namenu od leta 1965 pa vse do letos spomladi. O njem krožijo zanimive zgodbe, med drugim ta, da je bil predmet stalnih inovacij delavcev, ki so ga upravljali. Inovacije so bile predvsem v smeri lažje in udobnejše uporabe. Tako so mu med drugim naredili kabino, vitel z jeklenicami za pomik pluga so zamenjali s hidravličnimi cilindri, manjši bencinski motor za zagon dieselskega motorja so nadomestili z zaganjačem z 24 V akumulatorjem. Kar dobri inovatorji, kajne!
Uporabljal se je predvsem za izdelavo dostopnih poti, prerivanje razstreljene surovine z nedostopnih etaž v doseg nakladalnika in za vzdrževanje transportnih cest kamnoloma. Poleg dela v kamnolomu Anhovo je opravljal dela tudi v površinskih kopih gline in kremenčevega peska Brežice in Globoko. Z njim se je opravljalo zemeljska dela pri širitvi ceste do Kala nad Kanalom, izdelavi igrišča v Levpi in pri izdelavi nekaterih gozdnih
cest na severnem Primorskem (Gorenje Polje, Trenta …). Zanimivo je bilo, ker je kar nekaj obiskovalcev razstavljeni buldožer prepoznalo. Zelo velik vtis pa je naredil v večernih urah, med koncertom, ko je z zanimivo osvetlitvijo izgledal res veličastno.
Zanimiva skupina obiskovalcev so bili otroci s starši iz osnovne šole Renče, ki so k nam prišli v okviru tehničnega krožka, in so bili nad dogodkom zelo navdušeni. Z veseljem so svoje vtise prenesli tudi snemalcu in so vključeni v reportaži o dogodku.
KAMNOLOM LASTIVNICA
Kamnolom Lastivnica se nahaja med aktivnim kamnolomom Perunk in kamnolomom Deskle, ki je prav tako že več let neaktiven. Za pridobivanje surovin za proizvodnjo klinkerja, katerih sestava je v Lastivnici zelo ugodna, je bil v uporabi do leta 1989, ko je bilo ugotovljeno, da je količina surovin premajhna, da bi bila uporaba še smiselna. Tako je ob koncu uporabe kamnoloma ostala odprta zanimiva stena iz flišnih plasti, ki je bila, prav zaradi svoje posebnosti in zanimivosti, leta 2004 zaščitena kot naravna vrednota lokalnega pomena. Tu se nam utrne zanimiva misel, kako nam lahko kamnolom, ki je sicer poseg v okolje in naravo, v tem primeru odpre poglede v notranjost našega planeta in nam pripovedujem zanimive zgodbe mineralov. In temu je tudi namenjena naša učna pot, katero smo pričeli urejati leta 2015 in jo v letu 2017 nadgradili tudi z otvoritvijo razlagalne table o naravni vrednoti Anhovo – Lastivnica – flišni profil, ki smo jo postavili in otvorili skupaj za Zavodom za varstvo narave RS.
Dogajanje na etaži aktivnega kamnoloma
Obiskovalce smo popeljali skozi kamnolom Rodež v kamnolom Perunk, na etažo 280. Na etaži sta obiskovalce pričakala prekucnik (demper) in nakladač. Seveda sta ta dva velikanska stoja najbolj navdušila najmlajše obiskovalce, saj so iz avtobusa kar poskakali.
Mitja Šuligoj je na etaži predstavil dolgotrajno in težko pot pridobitve novega okoljevarstvenega dovoljenja. Pripovedoval je: »Leta 1992 je bila vložena pobuda za spremembo občinskega prostorskega načrta. Zaradi postopka ustanovitve novih občin in s tem tudi novonastale Občine Kanal ob Soči ter postopkovnih ovir, je bil sprožen postopek izdelave OPN šele po volitvah 2002. Nov Občinski prostorski načrt je bil sprejet leta 2004. S pobudo za izdelavo Občinskega podrobnega prostorskega načrta v letu 2006 je bil le ta izdelan in sprejet leta 2009.
Leta 2013 je bila po nakupu zemljišč in izdelavi dokumentacije na pristojno ministrstvo vložena Vloga za pridobitev rudarske pravice, ki nam je bila podeljena leta 2016. Isto leto smo na ARSO dostavili vlogo za pridobitev Okoljevarstvenega soglasja, ki smo ga prejeli letošnjo pomlad.
Ko pogledam nazaj, vidim da je postopek širitve kamnoloma trajal kar dve tretjini moje celotne delovne dobe.
Želim si, da bom v zadnji tretjini svoje delovne dobe uspel s sodelavci tako varno in okolju prijazno opraviti predvidena rudarska dela s sprotno sanacijo, da bodo okoliški prebivalci lahko z večjim zaupanjem poslušali predlog naslednje spremembe OPN, da se bo pridobivanje dovoljenj naslednje širitve odvilo dovolj hitro, da bomo zagotovili nemoteno oskrbovanje cementarne z kakovostno surovino.«.«
Bolj okolju prijazna pa bo tudi planirana sprememba pri načinu pridobivanja surovine »od zgoraj navzdol«, kar pomeni tudi sprotno sanacijo brežin.
V nadaljevanju je bil predstavljen planiran investicijski ciklus v kamnolomu. V rednem letnem remontu 2020 bo potekala prenova obstoječega procesa drobljenja surovine, ki zagotavlja surovinsko mešanico za proizvodnjo klinkerja. Obstoječi sistem drobljenja surovine se ni spreminjal vse od izgradnje cementarne Skale v letu 1977. Sama linija peči za pečenje klinkerja je bila v zadnjih 10 letih modernizirana in tudi njena nominala kapaciteta je iz prvotnih 2.000t klinkerja /dan pred 10 leti narasla na sedanjih 3.180 t klinkerja/dan, medtem ko se nominalna kapaciteta drobljenja surovinske mešanice 600 t/h od izgradnje cementarne, ni povečala.
S prenovo bomo zamenjali star enorotorski kladivasti drobilec z dvorotorskim kladivastim drobilcem v obstoječi zgradbi drobilarne, zamenjali transportno linijo med drobilnikom in predhomogenizacijsko halo, zamenjali pretočni silos surovinske mešanice, ki omogoča bolj enakomerno sestavljanje surovinskega kupa v predhomogenizacijski hali surovin in prenovili odlagalno napravo, ki v predhomogenizacijski hali surovin formira kup.
Nov sistem nam bo omogočal večjo kapaciteto drobljenja surovine, povečal zanesljivost delovanja ter omogočal drobljenje surovine na manjšo granulacijo, ki je bolj primerna za mletje na cevnih krogelnih mlinih za pripravo surovinske moke.
Sašo Seljak je predstavil uporabo brezpilotnega zrakoplova, Marjana Šuligoj, naša pilotka, pa je prikazala polet le-tega, kar je navdušilo obiskovalce, predvsem otroke.
Brezpilotni zrakoplovi predstavljajo novo sfero zajemanja prostorskih podatkov in omogočajo pridobivanje aeroposnetkov visoke ločljivosti, zaradi manjše višine leta.
Aibot X6 V2 predstavlja zadnjo generacijo letečih robotov. Prilagojeni so posebej za industrijske inšpekcije in za zajem prostorskih podatkov iz zraka. To je več rotorni letalnik, ki omogoča preprosto letenje in povsem avtonomno izvedbo nalog. Zagotavlja stabilnost in varnost med letom, ter nosi aero-foto kamero za zajem aerofotografij.
S pomočjo aerofotografij bomo izdelali 3D model in geološki profil kamnoloma. Model se bo glede na nove/sprotne raziskave posodabljalo. S pomočjo modela bomo lahko začeli s kratkoročnim, srednjeročnim in dolgoročnim planiranjem izkopa.
Koncert med minerali
Letošnje Evropske dneve mineralov smo želeli tudi kulturno obarvati, zato smo poleg ogledov organizirali tudi koncert. Koncerta nismo želeli postaviti v zaprto dvorano, temveč smo želeli izkoristiti prijeten ambient in akustiko opuščenega kamnoloma Lastivnica ter na tak način »industrijsko« okolje obogatiti tudi s kulturnim programom in druženjem ob prijetni glasbi.
Koncert, ki smo ga poimenovali KONCERT MED MINERALI smo organizirali skupaj s pihalnim orkestrom SALONIT ANHOVO in njihovim novim dirigentom prof. Petrom Pavlijem. Intervju z njim si lahko preberete v 31. številki Našega lista.
Vtisi organizatorjev
Veseli smo bili velikega števila obiskovalcev in njihovega pozitivnega odziva na predstavljene vsebine. Vreme nam je malenkost ponagajalo z izredno nizkimi temperaturami za tisti čas, vendar na žalost na to nismo imeli vliva.
Z urejanjem učne poti Lastivnica nameravamo nadaljevati, največji izziv nam je ureditev označene krožne pešpoti iz gorenjih Deskel, pa še kakšne načrte imamo skrite v rokavu, saj nas čez dve leti, ko bodo naslednji Evropski dnevi mineralov, čaka tudi 100-letnica tovarne.
Organizatorji letošnjih Evropskih dnevov mineralov in Koncerta med minerali se zahvaljujemo v prvi vrsti članom Pihalnega orkestra Salonit Anhovo, na čelu z dirigentom gospodom Petrom Pavlijem za pripravljenost na sodelovanje, zahvaljujemo se gospe županji Tini Gerbec, ki nas je pozdravila z uvodnim nagovorom, občinskim svetnikom in svetnikom krajevnih skupnosti ter prav vsem obiskovalcem, ki ste nas počastilo s svojim obiskom in izrazili svoje navdušenje nad našim dogodkom. V čast nam je da se nam odzovete v tako lepem številu. Hvala!
O dogajanju smo posneli kratko reportažo, ki si jo lahko ogledate na povezavi.
Posneli pa smo tudi celoten Koncert med minerali, ki si ga lahko ogledate na povezavi.