Alpacem Cement zmanjšuje svoje vplive na okolje z inovativnimi tehnološkimi rešitvami
Sporočilo za javnost, 5. julij 2024
Alpacem Cement zmanjšuje svoje vplive na okolje z inovativnimi tehnološkimi rešitvami
Cementarna Alpacem Cement po energetski učinkovitosti in okoljskem odtisu spada med najboljše v Evropi. Skupina Alpacem namreč ves čas svojega delovanja išče najbolj inovativne tehnološke rešitve in je po mnogih kazalnikih paradni konj v svoji panogi. S ciljem zmanjševanja vplivov delovanja cementarne na okolje, je Alpacem Cement posodobil sistem hlajenja postrojenja. Dva mlina surovin in oba mlina cementa, ki so nepogrešljivi v procesu proizvodnje cementa, odslej hladi po principu zaprtega sistema hladilne vode, z znatnim zmanjšanjem uporabe vode iz reke Soče.
Gre za sistem, s katerim za hlajenje strojev kot so mlini za cement in surovinsko moko, ni potrebna uporaba sveže vode, s čimer cementarna zmanjšuje koriščenje vode iz reče Soče za hladilno vodo za 85 %. Voda namreč potuje po posebnem zaprtem sistemu. Ko opravi svojo nalogo hlajenja postrojenj se prek posebne hladilne enote ohladi in v ciklih ponovno uporablja za hlajenje. Ker hladilna voda kroži v zaprtem sistemu in se ne izpušča v reko je s tem tudi preprečena nevarnost za onesnaženje vode v reki Soči.
Sven Božič, direktor proizvodnje v Alpacem Cement: »S tem projektom nadaljujemo niz projektov zmanjševanja rabe tehnološke vode. Pred tem smo že uspešno zagnali sistem, s katerim del tehnološke vode, ki jo potrebujemo za hlajenje kompresorjev za pripravo komprimiranega zraka, ponovno uporabimo pri hlajenju dimnih plinov. Na zaprt sistem hladilne vode smo sedaj priključili še štiri pomembne mline v cementarni, ki so bili glavni porabniki tehnološke vode. S tovrstnimi trajnostnimi projekti želimo nadaljevati tudi v prihodnje. To je še en dokaz, da na vseh področjih delovanja cementarne uresničujemo vizijo trajnostnega delovanja in zmanjšujemo vplive industrije na okolje.«
Obenem je junija Alpacem Cement s člani Ribiške družine “SOČA” Nova Gorica v reko Sočo vložil več tisoč soških postrvi in sicer z namenom ohranjanja avtohtone soške postrvi. Največje zasluge imajo prav člani Ribiške družine »SOČA« s skrbno vzrejo in vlaganjem rib v Sočo, seveda pa tudi kakovosti vode reke Soče. Na drugi strani pa populacijo soške postrvi zmanjšujejo zaščiteni naravni plenilci.
Dobro kakovost vodotoka Soče v bližini anhovske cementarne ugotavlja tudi Agencija Republike Slovenije za okolje v svojih poročilih o kemijskem stanju površinskih voda v Sloveniji. Na dveh merilnih mestih pod in nad cementarno v letih 2021 in 2022 ugotavlja »zelo dobro« kemijsko stanje vodotoka Soče ter enako dobro ekološko stanje glede na posebna onesnaževala.
Dr. Tomaž Vuk, predsednik uprave Alpacem Cement: »V podjetju Alpacem Cement dajemo posebno pozornost sodelovanju z društvi v lokalnem okolju, ki z veseljem in zagnanostjo skrbijo za dobrobit skupnosti na različnih področjih delovanja. Danes je v ospredju izredno lepa reka Soča s svojim bogatim vodnim živežem in avtohtono soško postrvjo. Z aktivnostmi kot je današnja omogočamo, da na našem geografskem območju s skupnimi močmi ohranjamo vlogo te avtohtone vrste rib«.