Očitki civilnih iniciativ in občine Kanal ob Soči glede neskladnosti delovanja Salonita Anhovo so neutemeljeni
Salonit Anhovo je občinskemu svetu Občine Kanal ob Soči v zadnjih mesecih dvakrat predstavil svoje delovanje in skladnost le-tega – na predstavitvi meritev temperature v proizvodnem procesu, kot tudi na izredni seji občinskega sveta junija letos, kjer so bili predstavljeni dodatni očitki o domnevni nepravilnosti delovanja cementarne. V podjetju, kjer stalno spremljamo skladnost delovanja z zakonodajo in okoljevarstvenim dovoljenjem, ponovno potrjujemo, da Salonit Anhovo deluje skladno.
Trenutno poteka temeljit inšpekcijski nadzor, ki bo kot pristojen organ podal celostno presojo o skladnosti delovanja cementarne.
V nadaljevanju navajamo odgovore na izpostavljene očitke civilnih iniciativ, po tematskih sklopih:
Ni bilo preseganja dovoljene letne količine alternativnih goriv, OVD je javno objavljen
V veljavnem in javno objavljenem Okoljevarstvenem dovoljenju (OVD) je količina odpadkov, ki se jih uporablja kot alternativna goriva, jasna. Prekoračitve nikoli ni bilo. Pri preverjanju skladnosti delovanja je potrebno upoštevati celotno veljavno OVD. Delna odločba iz leta 2018 transparentno vključuje te informacije in je na spletni strani ARSO na voljo za vso zainteresirano javnost.
Ni bilo preseganje mejnih vrednosti emisij snovi v zrak
V Salonitu Anhovo niso bile presežene z zakonom določene mejne vrednosti. Mejne vrednosti emisij snovi v zrak so določene kot dnevne mejne vrednosti, s katerimi se primerja dnevno povprečje emisij, nikakor pa posameznih pol-urnih vrednosti. Razlog je enotna pravna ureditev na ravni Evropske unije, ki v IED direktivi predpisuje dnevne mejne vrednosti. Enako velja tudi v Sloveniji, ki je omenjeno pravno ureditev prenesla v svoj pravni red.
Občasne meritve emisij snovi v zrak so verodostojne
Meritve izvaja pooblaščeni zunanji izvajalec, skladno s predpisi. Ne prilagajamo strukture goriv in režima proizvodnje glede na čas opravljanja meritev. Tudi nam je v največjem interesu skladnost našega delovanja in verodostojnost meritev. Podatki o porabi goriv so v dnevnih poročilih o trajnih meritvah emisij snovi v zrak prikazani zgolj indikativno, merodajni podatki o porabi goriv, ki jih v svojih uradnih poročilih uporablja izvajalec meritev, se hranijo v proizvodnem informacijskem sistemu. Zaradi občasnih motenj v komunikaciji (kot je bil primer od 28.6. do 4.7.2022) lahko izjemoma pride do posameznih razhajanj s podatki v dnevnih poročilih o emisijah snovi v zrak.
Delovanja sistema za trajno merjenje emisij snovi v zrak je skladno
Za trajne meritve emisij snovi v zrak je odgovoren pooblaščeni izvajalec obratovalnega monitoringa. Pri merjenju se uporablja sodobna oprema certificiranega nemškega proizvajalca, s katerim imamo sklenjeno tudi pogodbo za vzdrževanje. Vseskozi zagotavljamo zahtevano razpoložljivost delovanja sistema. V kolikor izjemoma pride do izpada delovanja instrumentov (kot je bil primer okvare analizatorja TOC v času 25.3. – 28.3.2022) zagotovimo nadomestne meritve, ki jih izvaja pooblaščeni izvajalec obratovalnega monitoringa. Se pa v teh redkih primerih podatki nadomestnih meritev ne beležijo avtomatsko v informacijskem sistemu za obvladovanje podatkov iz trajnih meritev.
Ustrezno reagiranje v primeru motenj v procesu je zagotovljeno
Uveden imamo učinkovit sistem avtomatskega vodenja procesa proizvodnje z informacijskim sistemom SCADA. Vzpostavljenih imamo več avtomatskih regulacijskih zank, ki v vsakem trenutku skrbijo, da se alternativna goriva v proces uvaja kontrolirano in da se preprečuje nastanek emisij v zrak, ki bi presegali zakonsko določene mejne vrednosti. Vpeljan imamo sistem avtomatske zanke pri dozaciji alternativnih goriv, ki bi se aktiviral v izredni situaciji, ko bi temperatura na točki »HT40« padla pod 850 °C. Vzpostavljen je tudi avtomatski sistem zaustavitve proizvodnje, ki se aktivira v primeru zaznave motenj v delovanju glavnega filtra. Za nadziranje ustreznega delovanja tehnološkega procesa in morebitne korektivne ukrepe skrbijo usposobljeni operaterji, ki so v nadzorni sobi prisotni 24 ur na dan.
Pojasnilo izvajalca monitoringa glede merilne negotovosti
Pooblaščeni izvajalec obratovalnega monitoringa (NLZOH Maribor) je pojasnil, da prihaja do nejasnosti pri uporabi pojmov merilna negotovost ter interval zaupanja. Na začetku poročila o trajnih meritvah emisij snovi v zrak je bila navedena merilna negotovost samega instrumenta kot tehnični podatek (parametra NOx, SO2). Pri vrednotenju rezultatov v nadaljevanju poročila se uporablja interval zaupanja, ki je zakonsko določen. Navedbe v prvem delu poročila so podane kot tehnični podatki in nikakor ne vplivajo na rezultate meritev ter na način njihovega vrednotenja.