Občini smo predstavili razvojne načrte in odgovarjali na zastavljena vprašanja
V torek, 6. junija 2023, smo se odzvali na vabilo na izredno sejo občinskega sveta občine Kanal ob Soči. Občinskemu svetu smo predstavili znižanje vlivov delovanja cementarne na okolje v preteklih 15 letih, trenutno delovanje in skladnost cementarne z zakonskimi predpisi kakor tudi razvojne načrte, ki bodo prinesli zmanjšanje vplivov na okolje.
Civilna iniciativa Danes je nato predstavila njihov pogled na delovanje cementarne, v katerem so izpostavili dvome v skladnost našega delovanja z zakonskimi določili. Na nekatere očitke smo podali odgovore že na sami seji. To velja predvsem tudi za objektivno napačen očitek, da naj bi nezakonito presegali maksimalno dovoljeno količino odpadkov, ki naj bi bila 93.400 ton letno. Iz javno dostopnega Okoljevarstvenega dovoljenja (OVD) za družbo Salonit Anhovo d.d. je razvidno, da veljaven OVD dopušča sosežig skupne količine vseh odpadkov največ 108.960 ton na leto. Te maksimalne količine 108.960 ton nikoli nismo presegli. Napačen je tudi očitek civilne iniciative, da naj ne bi izvajali meritev temperature na točki HT40, ki je procesni parameter. Podatke o meritvah za preteklih 5 let smo posredovali tako ARSO kot tudi Občini Kanal ob Soči.
Po prejemu gradiva iz izredne seje bomo le-to skrbno pregledali in podali pojasnila na izpostavljene dvome. Prepričani smo, da nas lahko le spoštljiv dialog, ki temelji na podatkih, pripelje do grajenja zaupanja in boljših rešitev za vse deležnike.
Glede načrtovanih posodobitev cementarne pa ponovno poudarjamo, da gre za pomemben korak k znižanju ogljičnega odtisa in vplivov našega delovanja na okolje ter za razvojno priložnost za celotno regijo. Presoja vplivov na okolje, ki bo del pridobivanja potrebnih dovoljenj, bo omogočala argumentirano razpravo z vključevanjem strokovne javnosti in bo ponudila odgovore na vprašanja vseh deležnikov.